A munkavállalással kapcsolatos jogok megértése fontos ahhoz, hogy elkerüljük a félreértéseket és esetleges csalásokat, továbbá tisztában legyünk az alapvető előírásokkal, melyekhez nekünk és az adott nyíregyházai cégnek is alkalmazkodnia kell.
Alapvető jogok munkába állás esetén Nyíregyházán
A munkavállalót és a munkáltatók egyaránt megilletik bizonyos jogok, melyek megsértése esetén szankciók lépnek érvénybe. A munkavégzés általános feltételei mellett előfordulhatnak speciális esetek, mint a szakképesítéshez kötött pozíciók vagy a mindebből fakadó, eltérő bérezés (nyelvvizsga, képesítések esetén például a köztisztviselők magasabb jövedelemmel számolhatnak).
A munkáltató nem kérhet ki olyan adatokat, mint a családi állapot, a gyermekek száma vagy épp a vallási hovatartozás. Szintén nem utasíthatja olyan vizsgálaton való részvételre, ami sértené az emberi jogait.
A munkavégzéshez minden esetben munkaszerződés szükséges. A munkába állás egyik legbiztosabb és leginkább jellemző formája a főállás, vagyis teljes munkaidő. Ugyanakkor részmunkaidőben, alkalmi bejelentéssel és megbízási szerződéssel is dolgozhatunk. A munkaszerződést határozott vagy határozatlan időre kell meghatározni, minden esetben írásban. A próbaidő alatt mindkét fél azonnali hatállyal megszüntetheti azt.
A törvényes teljes munkaidő napi 8, azaz heti 40 óra (rendes munkaidő). A munkáltató ezen felül – szigorú törvényi feltételek és korlátok betartása mellett – indokolt esetben elrendelhet rendkívüli munkavégzést, például túlmunkát . Rendkívüli munkavégzés továbbá, ha a munkáltató az előre (legalább 7 nappal) közölt munkaidő-beosztástól eltérően kötelezi munkavégzésre a munkavállalót. A rendes és rendkívüli munkaidő együttes mértéke nem haladhatja meg a napi 12, heti 48 órát. A rendkívüli munkavégzésért mindig jár többletmunkabér (bérpótlék) vagy – a munkavállalóval való megegyezés alapján – szabadidő. A felek megállapodhatnak abban is, hogy a teljes munkaidőnél kevesebb, ún. részmunkaidős munkaviszonyt létesítenek egymással.
https://www.goodwillconsulting.hu/2020/01/17/mit-tartalmazzon-a-munkaszerzodes/
A munkabér 2021-ben
Az egyik legfontosabb kérdés mindig az anyagiakra vonatkozik. Mennyit és mennyiért kell dolgozni? A feketemunka elkerüléséhez szintén fontos, hogy pontosan tudjuk, mi az alsó határ. Ezt hívják minimálbérnek, melyet minden esetben biztosítani kell.
A minimálbér 2021-ben havibér alkalmazása esetén 167 400 Ft /hó, hetibér alkalmazása esetén 38 490 Ft /hét, napibér alkalmazása esetén 7 700 Ft /nap, órabér alkalmazása esetén 963 Ft /óra. Természetesen ez egész Magyarország területére, így Nyíregyházára is vonatkozik.
A legalább középfokú iskolai végzettséget/szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2021. február 1-jétől: havibér alkalmazása esetén 219 000 Ft /hó, hetibér alkalmazása esetén 50 350 Ft /hét, napibér alkalmazása esetén 10 070 Ft /nap, órabér alkalmazása esetén 1 259 Ft /óra.
https://ado.hu/ado/minimalber-2021-ben-megjelent-a-rendelet-ime-a-reszletek/
Szabadság
A munkavállalót alapvetően húsz szabadnap illeti meg, melyet alapszabadságnak hívunk. Bizonyos életkor felett azonban ez a szám növekszik, így az idősebbek több napot kapnak a pihenésre. 45 év felett már tíz nappal több jár, mint 25 évesen. Szintén nem mindegy a családi állapot: a gyermekek esetén további pótszabadság jár a nyíregyházai munkavállalóknak.
A dolgozók alapvetően hét szabadság nappal gazdálkodhatnak teljesen szabadon, amit a kijelölt szabadságolási időpont előtt egyeztetniük kell a munkaadóval. A betegszabadság mértéke továbbá évente legfeljebb 15 nap.
https://nexon.hu/szabadsag-kalkulator-2021
Végkielégítés
A Munka Törvénykönyvének 77. §-a szerint a munkavállalót bizonyos esetekben végkielégítés illeti meg, a munkaviszonya megszűnése esetén.
“A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve: a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság vagy a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság három hónapot meg nem haladó tartamát”.
A végkielégítés mértéke három év esetén egyhavi, öt év esetén kéthavi, tíz év esetén háromhavi, tizenöt év esetén négyhavi, húsz év esetén öthavi, huszonöt év esetén pedig hathavi távolléti díj összege.
Hogyan váljunk el?
Az elválásnak több oka lehet. Történhet felmondással vagy elbocsátással, munkavállaló vagy munkáltató részéről. Az utolsó munkanapok ugyanakkor legalább olyan fontosak, mint az elsők. Amennyiben rossz szájízzel távozunk vagy rossz körülmények között, az későbbi munkahelyi életünkre is rossz hatással lehet.
A változás nem könnyű, azonban akár előnyünkre is válhat: használjuk ki a fennmaradó időt és képezzük magunkat, illetve munkahelyváltás esetén újra bizonyíthatunk - akár egy számunkra jobb és kedvezőbb pozícióban, mint korábban.
Álláskeresés a Munkaügyi Központnál Nyíregyházán
A munkakeresés elkezdődhet már akár a felmondás előtt, azonban egyéb esetben sem kell kétségbeesni, ugyanis személyesen, online vagy Nyíregyházán a Munkaügyi Központban további segítséget kaphatunk az álláskeresésben.
Egyesek talán szégyellik bevallani, hogy éppen munkát keresnek vagy lehetőségek után kutakodnak, azonban legtöbb esetben megéri akár külső segítséget kérni ahhoz, hogy minél gyorsabban és rugalmasabban visszakerüljünk a munkaerőpiacra.
http://szabolcs-szatmar-bereg.munka.hu/
NyiregyhazaAllas.hu / P.P.