A tudatos karriertervezés megalapozza a későbbi elhelyezkedést és mindig jól jön, ha egy lépéssel mások előtt járunk. Az önfejlesztés mellett legalább olyan fontos szempont az is, hogy milyen képet alkotunk magunkról a nyíregyházi munkáltatók szemében.
1. Képezd magad – a „lifelong learning” receptje
Az egyik legalapvetőbb a tanulás. Akár „szakmázni” mennénk, akár egyetemre, Nyíregyházán jó helyen járunk. A Nyíregyházi Szakképzési Centrum és a Nyíregyházi Egyetem egyaránt biztosítja a megfelelő minőségű képzéseket.
Az iskola és az egyetem mellett ugyanakkor egyre több lehetőségünk van az önfejlesztésre és az otthoni önképzésre. Beiratkozhatunk online kurzusokra vagy tanulhatunk az ingyenesen elérhető anyagokból. Használjuk ki a 21. század adta előnyöket – a lifelong learning, azaz az élethosszig tartó tanulás pedig szintén egyre fontosabb lesz.
https://www.valamis.com/hub/lifelong-learning
Az alapvető készségek között szerepel az adott szakma mély és átfogó ismerete, a nyelvtudás és a bizonyos soft skillek megléte (pl. jó kommunikációs készség). Akár utóbbi tulajdonságainkat is fejleszthetjük Nyíregyházán, ha szánunk rá időt és energiát az életünkből.
2. Szerezz szakmai tapasztalatot
Az egyik legfontosabb, hogy a gyakorlatba is átültessék azt, amit elméletben már tudunk. Ez azonban nem mindig olyan könnyű, különösen az elején. Nehezen találunk munkát és nincs lehetőségünk a kibontakozásra. Amennyiben ismerős a helyzet, ne ess pánikba, sokan vannak a te helyzetedben.
Tanácsos minél előbb felkeresni a szakmánkban található – nyíregyházi – cégeket és megpróbálni bekerülni. Nem kell rögtön teljes munkaidőben dolgozni: jelentkezzünk gyakornoknak vagy akár meglévő, fizető állásunk mellett egy-egy rövidebb időre bevállalhatjuk a fizetés nélküli munkát is.
Szerencsés helyzetben vagyunk, ha jó helyre kerülünk a szakmai gyakorlat alatt: ne tékozoljuk el és ne csak arra várjunk, mikor lesz már „lepapírozva” az egész. Tegyünk azért, hogy a későbbiekben kamatoztatni tudjuk mindazt, amit van lehetőségünk kitanulni. Kitudja, talán az adott vállalatnál is munkalehetőséggel kínálnak meg minket jó teljesítményünkért.
https://allasorias.hu/blog/temak/gyakornoki-munka/
3. Szakmai profil kialakítása
Manapság már megkerülhetetlen, hogy kialakítsunk egyfajta szakmai profilt magunkról. Mindez több tényezőből adódhat össze: lehet a megítélésünk helyi szinten, az online megjelenésünk vagy az a kép, melyet mi festünk le magunkról az önéletrajzunkban és motivációs levelünkben.
Ne hazudjunk, mikor magunkról és szakmai sikereinkről beszélünk és próbáljunk meg mindenkitől pozitívan elválni. Nyíregyházán is meg lehet az átfedés a munkáltatók között, így könnyen elterjedhetnek a rossz pletykák és történetek.
Az online megjelenés mára szintén alapvetővé vált, a közösségi médiában és a LinkedIn-en szintén pozitív színben tüntessük fel magunkat – vagy legalábbis kevésbé negatívan. Az önéletrajz és motivációs levél során pedig ugyanúgy legyünk őszinték és szabjuk azokat mindig az adott álláslehetőségre.
3+1. Fejlődj passzívan
Ahhoz, hogy „jobbak” és sikeresebbek legyünk, nem feltétlenül kell újabb és újabb diplomákat vagy nyelvvizsgákat halmozni. Egy-egy jó könyv, film vagy sorozat sokat lendíthet a gondolatmenetünkön és mindig tanulhatunk valami újat, hasznosat.
Figyeljünk oda magunkra, legyünk aktívak, sportoljunk, ha lehet, mindezt az agyunk mellett a testünk is meg fogja hálálni. Tanulmányok tömkelege bizonyítja, hogy a tudatos életmód segíti a jó teljesítmény elérését.
NyiregyhazaAllas.hu / P.P.