Női- és férfimunkák Nyíregyházán

Habár napjainkban a női- és férfimunkák összeolvadtak, bizonyos területeken előfordulhat, hogy inkább férfiakat keresnek a pozíciókhoz, míg máshol a nőket preferálják. De melyek ezek a munkakörök Nyíregyházán?

Tényleg léteznek még tipikus női munkák?

A jellemző női típusú munkák kategóriájába a következők tartozhatnak: ilyenek lehetnek a bolti eladói állások, pláza munkalehetőségek, egyes kereskedelmi -és áruházi állások, ruházati eladó állások, a takarító állás, árufeltöltő, iskolákban, cégeknél, irodákban otthon végezhető munkák. Dajka, óvónő, óvodapedagógus, óvodatitkár, bölcsődei állások, magánbölcsődei dolgozó, gyermekfelügyelő, kisgyermekgondozó. A hostess munkák, babysitter, bejárónő, műkörmös, szoláriumi, modell munka, patyolat állások is idetartoznak. Nyíregyházán szintén találhatunk ilyen munkalehetőségeket.

Női munkák

A nők nehéz helyzetbe kerülhetnek a munkaerőpiacon, ugyanis a szülés kizökkentheti őket a kerékvágásból és pár évre „kiesnek”. Kivéve, ha otthonról végezhető munkát végeznek, Nyíregyházán is találni ún. „kismama” munkákat, melyek részmunkaidőben vagy alkalmanként távolról el lehet végezni.

Léteznek olyan szakterületek, ahol a nők alapvetően jobban teljesítenek általánosságban, mint például a divatipar vagy a lakásberendezés, ugyanis esztétikai érzékük bizonyos tekintetben jobbak, mint a férfiaknak.

Férfimunkák Nyíregyházán

A tipikus férfimunkák közé sorolhatók azok a munkakörök, ahol kemény fizikai munkát kell végezni. Egy ilyen álláshirdetésnél nőként könnyű hátrányba kerülni bármiféle előzetes tapasztalat nélkül. Jellemzően férfimunka példuál a biztonsági őr, fegyveres biztonsági őr, éjjeliőr, vagyonőr állás, kőműves, futár, szerelő, csőszerelő, szobafestő, áruterítő, nehézgépkezelő, fuvarozó, szállító, darukezelő, sofőr, tehergépkocsi vezető, autóbuszvezető, buszvezető, kamionsofőr, furgonos, targoncás, hegesztő vagy akár a portás.

Ahogyan tehát akár a háztartásban is megoszlik a munka férfiak és nők között, úgy a munkaerőpiacon ez ugyanúgy előfordulhat. Mindezt az alapvető biológiai és testi adottságok közötti különbségek okozzák, nem kell egyből diszkriminációra gondolni.

Nyíregyházi munkalehetőségek: https://nyiregyhazaallas.hu/

„Semleges” munkakörök Nyíregyházán

Egyre több a semlegesnek nevezhető pozíció is, ami nők és férfiak egyaránt, körülbelül egy szinten képesek elvégezni – vagy legalábbis nem a nemtől függően. Ilyenek például a szellemi munkák, az irodában végezhető pozíciók vagy tanári állások. Problémát jelenthet az egyenjogúság hiánya, például a férfiak előnyből indulnak az adott munkakörre pályázva, illetve sokat hallani, hogy nagyobb fizetés kapnak ugyanabban a szerepkörben dolgozva – ez jogilag nem törvényes, bizonyítható esetben érdemes bejelentést tenni. Ugyanakkor a nők is könnyebben bekerülhetnek egy-egy céghez, egyes állásoknál kimondottan női munkaerőt keresnek.