Így növeljük a hatékonyságunkat a munkahelyünkön!

Így növeljük a hatékonyságunkat a munkahelyünkön!

Bizonyára sokakkal megesett már, hogy egy 8 órás ledolgozott műszakot követően úgy érezték, hogy szinte semmit nem haladtak az adott napi munkájukkal. Ennek oka, hogy a nap folyamán a fokozatosan növekvő feladattengerben nehéz eldönteni, hogy éppen mihez kapjon az ember és ez sokszor szétszórtsághoz, a hatékony munkavégzés hiányához vezethet. A következőkben néhány olyan praktikát hozunk, melyek betartásával nagyobb hatásfokkal leszünk képesek ellátni napi teendőinket.

Tervezzünk

Mielőtt nekikezdünk az egyes feladatainknak, tervezzük meg, hogy körülbelül mi az a reális időmennyiség, melyet azokra külön-külön szánhatunk. Ezt több tényező alapján is mérlegelhetjük, például, hogy rutinfeladatról vagy esetleg egy összetettebb, több utánajárást igénylő munkáról van-e szó.

Priorizáljunk

Feladataink között állítsunk fel egyfajta prioritási listát. Itt vegyük figyelembe a korábbiakban kiszámolt időkeretet, a fenyegető határidőket, illetve azt, hogy egyes feladatok későbbre halasztása mekkora mértékben befolyásolja munkavégzésünket. Ez annak eldöntését jelenti, hogy olyan jellegű feladatról beszélünk-e, amit ha nem teljesítünk, akkor az későbbi teendőinket is ellehetetleníti.

https://hrmaster.hu/blog/hogyan-lehet-hatekonyabb-a-munkavegzes

Tartsunk szüneteket

Elsőre talán azt gondolhatnánk, hogy produktív napot legsikeresebben úgy zárhatunk, ha igyekszünk megállás nélkül dolgozni. Kutatások azonban igazolták, hogy összességében sokkal tovább fenntudjuk tartani koncentrációnkat, ha rendszeres szüneteket iktatunk be munkavégzésünkbe. Továbbá ezek a szünetek alkalmasak arra, hogy friss levegővel vagy különböző agyműködésünket segítő tápanyagok bevitelével némileg felfrissüljünk, feltöltődjünk.

https://hrdoktor.blog.hu/2019/04/08/nyolc_tipp_a_hatekonysag_novelesere

 

Mondjunk nemet a felesleges feladatokra

Sokszor érezhetjük úgy, hogy nyakig vagyunk a munkában, de a következő meeting időpontja vészesen közeledik. Egyes felmérések szerint a nagyobb vállalatoknál, akár havonta 31 órát is tölthetnek meetingeken a dolgozók. Valljuk be, sokszor ezen találkozók szinte az időpocsékolás határát súrolják, így ha elvagyunk havazva és lehetőségünk nyílik rá, hagyjuk ki és kérjünk esetleg e-mailben tájékoztatást az ott elhangzottakról. Abban az esetben, ha ez nem megvalósítható és mindenképpen egyeztetnünk kell néhány kollégával, akkor szorgalmazzuk, hogy ezt ne egy teremben ülve tegyük, hanem tartsunk ún. álló meetinget. Ezek ugyanis bizonyítottan hatékonyabb és nem utolsósorban rövidebb formái is a megbeszéléseknek.

Felejtsük el a „multitaskingot”

A multitasking manapság igen népszerű kifejezés, ami arra utal, hogy a munkavállaló egyidőben akár több feladatot is végezve képes helytállni. Az ezzel kapcsolatos képességüket sokan igyekeznek fejleszteni, mert azt gondolják ez a kulcsa a hatékony munkavégzésnek. A szakértők általánosan elfogadott álláspontja azonban pont ennek az ellenkezőjére mutat rá, vagyis a több feladat egyszerre történő teljesítésére tett kísérlet inkább időrabló, mintsem hatékony.

Proaktívak legyünk ne reaktívak

Ne engedjük, hogy az aktuálisan beérkező e-mailek és telefonhívások diktálják az ütemet, ami szerint dolgozunk. Igyekezzünk minden esetben az előre felállított tervünk szerint haladni és csak akkor térjünk el ettől, ha időközben tényleg valami halaszthatatlan feladat érkezik.

Proaktivitás

Ne hagyjuk magunkat kiesni a ritmusból

Egy néhány perces beszélgetés valamelyik munkatársunkkal nem tűnik nagy dolognak a munkavégzésünket illetően. A baj csak akkor van, ha ezek a megszakítások rendszeressé válnak, hisz egy ilyen rövid beszélgetés könnyen kizökkenthet a koncentrációnkból. Tehát ha sok a teendőnk igyekezzünk egyfajta „flow” állapotba kerülni, mindent és mindenkit kizárva csak a feladatainkra koncentráljunk.

Amennyiben állást keresel nézz körül a https://nyiregyhazaallas.hu/ főoldalán a legújabb nyitott pozíciókért!

 

NyiregyhazaAllas.hu / N.G.