Egy állásinterjút követően valószínűleg mindenki végig pörgeti magában az interjún megbeszélteket és eltűnődik azon, hogy válaszaival vajon milyen benyomást tett az interjú résztvevőire. Ez a töprengés rendkívül idegőrlő lehet, hajlamosak vagyunk ilyenkor sok mindent túlgondolni és ezáltal elbizonytalanodhatunk egyes válaszainkat illetően, vagy félreértelmezhetünk bizonyos reakciókat. A sok túlgondolás ellenére az interjú kimeneteli lehetőségei meglehetősen egyszerűek: sikeres vagy sikertelen. A következőkben pedig azon indikátorokat fogjuk sorra venni, melyek a pozitív kimenetelre, tehát az állásinterjú sikerességére engedhetnek következtetni.
Az interjú hosszabb a vártnál
Ha úgy érezzük, hogy az interjúnk a vártnál jóval hosszabban elnyúlik, az egyértelmű jele annak, hogy a munkáltató különösen érdeklődik a személyünk felől – itt legyen szó akár telefonos, videós, vagy személyes interjúról. A fél órát lehet itt egyfajta irányadónak tekinteni, ha ennél hosszasabbra nyúlik a beszélgetés, az mindenképpen bizakodásra adhat okot a beszélgetés sikerességét illetően.
Az interjúztató a testbeszédével is érdeklődést kommunikál
A nonverbális kommunikáció jelentőségét sohasem szabad alábecsülni. Egy állásinterjún, ha azt látjuk, hogy a résztvevők minden mondatunkra kiemelten figyelnek (ezt pl. testbeszédükkel előrehajlás formájában jelezhetik), sokat mosolyognak vagy egyszerűen csak érezzük azt a „szikrát”, akkor szintén jó esélyeink vannak a pozitív elbírálásra.
A beszélgetés könnyed hangulatban folyik
Az izgalmaktól könnyű megfeledkezni róla, de egy interjú valójában mégiscsak egy ember-ember közti beszélgetés. Tehát minél inkább azt érezzük, hogy a kommunikáció egyfajta könnyed, természetes mederben folyik, annál nagyobb valószínűséggel következtethetünk arra, hogy az interjú készítői eltudnák velünk képzelni a közös munkát.
Érdeklődnek a lehetséges kezdési időpontunkkal kapcsolatban
Szintén jó jel, ha a HR érdeklődik a lehetséges kezdési időpontjainkkal kapcsolatban. Az pedig egy különösen jó indikátor lehet, ha ezt az interjú végén, mintegy befejezésként teszik. Ez ugyanis azt jelenti, hogy komoly jelöltnek tartanak és már a következő lépéseken gondolkodnak velünk és az esetleges alkalmazásunkkal kapcsolatban.
Bemutatnak egyes munkatársaknak
Nagyszerű jelként tekinthetünk arra, ha bemutatnak egyes kollégáknak, vezetőknek, akikkel a jövőben potenciálisan együtt dolgozhatunk. Ez egy nagyon erős jelzése annak, hogy megfelelő jelöltek vagyunk és érdekli a HR-t, hogy mi a benyomásunk arról a csapatról, melynek akár a jövőben mi is részévé válhatunk. Számítsunk tehát rá, hogy a bemutatkozást követően megkérdezhetik, hogy mennyire voltak szimpatikusak azok, akikkel találkoztunk és hogy eltudjuk-e képzelni velük a közös munkát a későbbiekben.
Kérdeznek a más munkahelyekre benyújtott pályázatainkról
Ha valóban komoly jelöltként tekintenek ránk, biztosan érdekelni fogja a felvételiztetőket, hogy máshova is benyújtottuk-e jelentkezésünket, és hogy ott hol tartunk a felvételi folyamatban. Ennek a kérdésnek a megítélésével kapcsolatban rendkívül fontos az időzítés. Ha az interjú elején kapjuk, akkor valószínűleg csak egy kérdés a sok közül, amit minden jelentkezőnek feltesznek. Azonban, ha az interjú végén kapjuk, akkor következtetést engedhet levonni azt illetően, hogy jól szerepeltük a beszélgetésen, és a munkáltatót érdekli, hogy mennyire gyorsan kell döntenie a pályázatunk elbírálásáról.
Következő találkozásra utaló időpontot egyeztetnek velünk
Többkörös interjúztatás esetén előfordulhat, hogy a szakmai oldallal csak a második körben találkozunk. Ha a HR-es elbeszélgetésen megfeleltünk, akkor biztosan érdeklődni fognak azzal kapcsolatban, hogy mikor lenne számunkra alkalmas egy következő interjúra, ahol már egyes szakmai vezetők is megjelennek.
Ha állást keresel Nyíregyházán, nézz körül a https://nyiregyhazaallas.hu/ főoldalán a legújabb nyitott pozíciókért.
NyiregyhazaAllas.hu / N.G.