Egyre nagyobb a visszhangja a „négynapos” munkahét bevezetésének Európában, így nem elképzelhetetlen, hogy hosszú távon Magyarországon és Nyíregyházán is bevezessék. De mit jelentene mindez a gyakorlatban?
Mi az a „négynapos” munkahét?
Habár pozíciótól függ, ki mennyit és hogyan dolgozik, alapvetően beszélhetünk egy „általános” felállásról, ami a munkaidőt illeti. A normalitás szerint egy átlagos munkanap úgy néz ki, hogy reggel 8-9-kor bemegyünk és 4-5 órakor pedig indulunk haza. Ez a 40 órás munkahét, mely heti 5 napon keresztül tart.
A „négynapos” munkahét szembe megy ezzel a normalitással és azt mondja, hogy kevesebb nap alatt, kevesebb munkaórával elérhetjük ugyanazt a hatékonyságot, mint a hagyományos formában – vagy még produktívabbá is válhatunk.
A „négynapos” munkahét a gyakorlatban
Egy 2021-es izlandi kutatás során kimutatták, hogy a dolgozók mintegy 86%-a szívesen átállna, mikor munkaidejük 35-36 órára csökkentették. Mi ebben a meglepő, hiszen kevesebbet dolgoznak – gondolhatnánk. Azonban van más előnye is: a munkáltató is jól jár, hiszen a munkavállalók kevésbé stresszesek és kiégettek, ezzel javult az egészségi állapotuk, továbbá produktivitásuk szintje sem csökkent, sőt.
A rugalmas munkavégzés és a home office már Magyarországon és Nyíregyházán is kezd elterjedni, de a jövő felé vezető újabb lépés a „négynapos” munkahét bevezetése lehet.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20210706/bejott-izlandon-a-negynapos-munkahet-491264
Miért lehetünk hatékonyabbak?
Hiába a kevesebb munkaóra, mégis jobb lehet a teljesítmény. Ennek egyik oka, hogy a teljesítményt már a ledolgozott órában kell mérni, hanem a ténylegesen elvégzett munkában. Ez pedig nagyobb eséllyel megvalósulhat, ha a dolgozók több szabadidőt kapnak és a munkára fordított idejüket teljes mértékben a leendő feladataiknak szentelik.
Bizonyos technikákkal akár otthonról, a saját magunk uraként is tehetünk azért, hogy produktívabbá váljunk. Inkább dolgozzunk kevesebbet és határozzuk meg, mennyi időt szeretnénk munkával tölteni: ekkor viszont a mobiltelefont nyomkodjuk vagy a közösségi média oldalakat görgessük, hanem összpontosítsunk a munkára.
https://norberthires.com/pomodoro-technika/
A koronavírus-járvány rámutatott arra a tényre is, hogy a távmunkában dolgozók sem teljesítettek rosszabbul, a pandémia során pedig a vállalatok 64%-a új technológiákat és folyamatok alkalmazott.
Nyíregyházán is találhatunk munkát home office formában vagy olyan cégeknél, ahol folyamatosan követik a változó trendeket és alkalmazkodnak a 21. század kihívásaihoz. Egy innovatív, korszerű vállalat pedig nagyobb eséllyel tartja meg munkavállalóit hosszú távon, így a vezetőknek is fel kell venniük a harcot az „új világgal”.
NyiregyhazaAllas.hu / P.P.